V Hradci zajiskřila startupová energie, přejme jí globální úspěch
Když mě Czechinvest oslovil, abych zasedl do poroty letošního českého finále soutěže Creative Business Cup 2025, napadly mě tři myšlenky. První: „Fajn, inspirace neuškodí.“ Druhá: „Proč se o českých startupech nemluví víc?“ Třetí: “Polobotky nebo tenisky?”
Jak to funguje? (klidně přeskočte)
Soutěž je zaměřena na kreativní obory jako je design, architektura, herní průmysl nebo třeba vzdělávání. Startupisté přihlásí svoje projekty do českého národního kola. Czechinvest s partnery následně vybere deset postupujících do finále. Během finálového večera mají soutěžící 3 minuty na prezentaci projektu a další 3 minuty odpovídají na otázky porotců. Hodnotí se inovace, kreativita a obchodní potenciál.
Vítěz českého finále vybraný porotou pak prezentuje svůj projekt na mezinárodním finále v Kodani. V roce 2023 to v srdci Dánska rozbalil nebo spíš prosvětlil český projekt Nebesys, který se stal absolutním vítězem a nejkreativnějším startupem na světě. S Nebesys jsme nedávno točili jeden z dílů roadmovie o podnikání. Mrkněte.
Proč? Cílem soutěže je pomoci kreativcům proměnit svoje nápady v udržitelné podnikání, propojit je s investory, experty z byznysu a startupovou komunitou.
Čeští finalisté a vítězové CBC 2025
1. místo: Graphic Standard

Graphic Standard je aplikace, kam nahrajete svůj grafický manuál. Veškeré grafické výstupy včetně tiskovin pak máte pomocí AI na pár kliknutí. Vizitky v několikajazycích, desítky bannerů pro PPC, rutinní grafické práce zvládne hravě v podstatě každý zaměstnanec v módu 24/7, a hlavně v konzistentní kvalitě. Za mě dobře škálovatelný produkt s globálním potenciálem. Už teď mají v portfoliu zajímavé firmy jako jsou Lékaři bez hranic. Tak hodně štěstí při finále v Kodani.
2. místo: Webout You

Webout You nabízí pokročilou video personalizaci. V referencích se pyšní několika virály. Tohle nemá smysl popisovat, zahrajte si na Jamesa Bonda a uvidíte sami. Kluci původem z agentury Taste svůj produkt pilují už několik let a není divu, že skončili tak vysoko.
3. místo: Veska Games

Veska Games a jejich vzdělávací hra Manabies pro děti ve věku 6 až 12 let. Dva tátové - vývojáři stvořili hru, kterou si děti zapínají samy od sebe a zároveň se při ní učí matematiku. Nevěříte, nedivím se. Otestujte na svých dětech. My to v Animatu už udělali a jo. Velký zázrak pro malé a hlavně pro všechny rodiče.
Cena Miláček publika: Foga

Foga je hasící deka, která vám může při požáru zachránit život nebo třeba kuchyň, když to přeženete se smažením. Jde o patentovaný hotový produkt z nanočástic napuštěný chemickou směsí s chladícím výkonem. Výhodou je jednoduché použití oproti hasicím přístrojům, což vtipně ukázala herecká vsuvka autorů Fogy při prezentaci.

SKULL studio do soutěže přineslo radost z dětských hřišť. Studio se dlouhodobě věnuje zkoumání vztahu mezi sochou, hrou a učením, což se projevuje v rozsáhlých projektech zaměřených na dětská hřiště. Jejich Tryop na pomezí dětské prolézačky a umění chcete na své zahradě. Za mě, nechť plastovým hradům nastane doba temna!

Aharta od startupu EscapeCaching umožňují tvůrcům snadno vytvářet a sdílet interaktivní hry a příběhy v reálném světě. Nepotřebujete tak žádné kódování nebo další aplikace.

OMG Robotics vyvíjí robotické stavebnice do škol pro výuku robotiky a informatiky. Vzpomínáte na své hodiny informatiky ve škole? My se učili kopírovat soubory a kosit démony v DOOMu. OMG Robotics posouvají výuku informatiky do 21. století. Za pár stokorun si koupíte stavebnici, zbývající díly vytisknete na 3D tiskárně a můžete stavět robotické auto. Fajn bonusem je, že elektronika pochází z ČR.

Contesaur od startupu Pretty Much Nomads vám pomůže s obsahovým marketingem. Jde o AI nástroj, kde plánujete, zadáváte a vyhodnocujete obsah. Učí se z proběhlých kampaní a pomáhá řídit tvorbu obsahu, aby marketingový mix přinášel výsledky.

Take up je zážitková a seznamovací mobilní aplikace, která propojuje virtuální svět se skutečným. Slibuje zavést vás na nejlepší akce a párty v okolí. Já už zjevně nejsem cílovka, ale vy třeba jo.

Uniwellsity přináší digitální kurz BEWell určený vysokoškolským studentům a studentkám. Jejich duševní zdraví je často zmiňované téma. Uniwellsity na to jde přes humor, AI avatary a gamifikaci. Jedním z cílů je propojit BEWell se vzdělávacím systémem, abyste za jeho absolvování získali kredity do indexu. To by mohlo fungovat.

Za mě palce nahoru včetně palců v teniskách
Tenisky se na finálový večer nakonec hodily víc. Podnikání nás propojuje, naivně věřím, že z nás dělá i lepší osobnosti, ale začátky nejsou snadné. Několikrát odzkoušeno na vlastní kůži. Creative Business Cup dobře plní svoji misi. Vytahuje na světlo a nechá zazářit ty nejlepší startupové projekty z kreativního prostředí. Akci jsme s Animatem hrdě podpořili jako partneři a těšíme se na další ročníky.
Štěpán Rambousek, Animato

Štěpán je zakladatel Animata, brandového, webového a e-shopového studia. Má bohaté zkušenosti s brandingem, designem produktů a služeb, webovými technologiemi a budováním online strategií pro různé typy klientů. V Animatu vede vývoj webové platformy. Kromě toho se věnuje mentoringu startupů a podporuje kreativní myšlení. A jestli potřebujete prémiové ramínko na oblek, mrkněte na Štěpánův startup Mekko.
Foto: Czechinvest a Filip Javůrek, Animato