Co je wireframe
Wireframe, v české hantýrce pojmenovaný jako dráťák, je výstupem práce UX designera. Představte si to jako plán webu nebo aplikace, ukazující rozložení prvků a základní funkce. Samotnému wireframu předchází informační architektura a site mapa..
Je to základní náčrt, který pomáhá designérovi, vývojářům a klientovi chápat, jak bude stránka nebo aplikace strukturovaná a jak budou jednotlivé prvky fungovat dohromady.
A co wireframe není
Na barvy, kulaté rohy, fotky a chytlavý strukturovaný text ještě zapomeňte. Wireframe není finální grafika, která čeká na poslední posvěcení od klienta. Je to promyšlenej návrh struktury webu v souladu s byznysem klienta a použitelností pro uživatele.
2 důvody, proč wireframe potřebujete
- Plán je čas, čas jsou peníze
Díky němu víte, co a kde na webu bude. Vyhnete se pracnýmu předělávání designu nebo kódu webu. Šikne se pri komunikaci s týmem i klientem. Ten si může ze svého pohledu říct, co se mu líbí, a co ne.
- Uživatelé a leady, vítejte
Dobrý wireframe se zaměřuje na přívětivost pro uživatele - UX. Soustředí se na uspořádání prvků a použitelnost. Pod lupou je i byznys klienta. Uživatel najde, co hledá, klient získá lead.
Jak se připravuje wireframe webu
Wireframe vychází z dílny UX designera. Opírá se o fakta, profi nástroje, testování a … zase testování. Podívejte se mu pod ruce:
- Provádí analýzu konkurence
- Sbírá a vyhodnocuje data
- Opírá se o hloubkové rozhovory
- Věnuje se tree testingu/card sortingu
- Připravuje návrh struktury webu
- Testuje s uživateli navržená i nová řešení
Jaké nástroje UX designer používá
K analýze dat
- Hotjar, Google Analytics a Lyssna
K prezentaci wireframu
- Figma, Sketch nebo Adobe XD